pondelok 7. júna 2010

Nová publikácia pre zberateľov bankoviek

Po dlhšej dobe sa objavila na trhu odbornej literatúry nová publikácia, ktorú zberatelia bankoviek, a predovšetkým zberatelia čs. bankoviek dlho očakávali.
Z autorskej dielne Víta Karasiewicz-a vyšla publikácia „Bankovní vzory a perforace papírových platidel Československa 1919-1993“, ktorá pokúša zmapovať používané perforácie na znehodnocovanie čs. bankoviek. Tak isto sa pokúša o identifikáciu a oddelenie bankových vzorov od perforácii pre zberateľské účely. Vydanie takejto knihy určite predchádzala zdĺhavá a náročná práca zhromaždenia informácii a materiálu na porovnávanie.
Zberatelia, ktorí čakali knihu, resp. katalóg formátu Bajera zrejme budú mierne sklamaní. Ale myslím si, že neprávom. Knihu by som skôr prirovnal k monografiám o čs. známkach. Zamerala sa na špeciálny okruch zberateľstva, a spracovala doteraz nepublikované poznatky.
Kniha samozrejme má určité nedostatky, tak ako každá nová publikácia. Ale má o to väčší potenciál, aby sa stala „hitom“ medzi zberateľmi, a zažila ešte niekoľko revidovaných, doplnených vydaní.

Takže na záver môžem konštatovať, že zberateľovi, ktorý sa rozhodol pre oblasť bankoviek platných na území Československa táto kniha by nemala chýbať z knižnice.
Samozrejme, nie som kompetentná osoba na to aby som hodnotil publikáciu z odbornej stránky. Moje riadky berte iba ako postrehy človeka, ktorý sa zaujíma o naše papierové platidla.

1 komentár:

  1. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

    Výměna kdekoli Váš čas je peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

    227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

    OdpovedaťOdstrániť