streda 13. mája 2009

Tvorcovia československých bankoviek I. - Max ŠvabinskýJeden z najvýznamnejších českých umelcov 20. storočia Max Švabinský (celým menom Maxmilian Theodor Jan Švabinský) sa narodil 17.septembra 1873 v Kroměříži a umrel 10.februára 1962 v Prahe.

Bol uznávaný pre svoju neobyčajnú kresliarsku zručnosť a rôznorodosť grafických techník. Spolu s J.Preislerom, A.Slavíčkom a M.Jiránkom položili základy moderného českého výtvarného umenia 20.storočia.

Zakladajúci člen SČUB Hollar, členom SVU Mánes, viedenského spolku umelcov Hagenbund a Sociézé nationale des Beaux-Arts v Paríži. Držitel titulu „Doctor honoris causa“ Masarykovej univerzity v Brne. Viacnásobným rektorom a doživotným čestným profesorom AVU v Prahe.

Bol aj tvorcom viacerých bankoviek Československa, ktoré zberatelia (notafilisti) radia medzi najkrajšie. V spolupráci s rytcom Karlom Wolfom je aj tvorcom 1000 K z roku 1934, ktorá v roku 1937 dočkala aj medzinárodného ocenenia v Paríži na výstave umenia.
Portrét Maxa ŠvabinskéhoPodpis Maxa Švabinského

Spracované podľa:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Max_%C5%A0vabinsk%C3%BD

1 komentár:

  1. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

    Výměna kdekoli Váš čas je peníze. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

    Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

    OdpovedaťOdstrániť