piatok 5. júna 2009

Zberateľ 2009

Týmto príspevkom by som chcel trošku priblížiť atmosféru najväčšieho stretnutia zberateľov „všetkého možného“ na Slovensku. Samozrejme mňa najviac zaujali stánky s notafilistickým materiálom, teda bankovkami.
Na prvý pohľad sa mi zdalo, že jednotlivé zberateľské odbory sú celkom dobre, zreteľne oddelené od seba s informačnými tabuľami. Avšak nebola to celkom pravda. Nakoľko viacerí vystavovatelia mali materiál zapadajúci do viacerých okruhov.
Pri každom stánku, resp. stole prebiehali družné debaty, dohady a uzatvárali sa „obchody“. Nechýbali samozrejme ani výrobcovia, a predajcovia zberateľských pomôcok.
Podľa môjho odhadu najviac vystavovateľov bolo z oboru filatelia. Veď aj najväčším ťahúňom udalosti bolo vystavenie najdrahšej československej známky ( 4 kr. svetlo zelená, rakúska známka na žilkovom papieri s prevrátenou pretlačou Pošta čskoslovenská 1919). Túto známku vystavoval sám majiteľ p. Pytlíček. Je odhadovaná hodnota je 1 mil. €.
Ale vrátim sa k bankovkám. Chýbala mi, resp. sa mi zdala, že ponuka rakúsko-uhorských bankoviek je slabá, ba dokonca biedna. Prvorepublikové bankovky mali väčšie zastúpenie medzi vystavenými. Ale najviac bolo vystavovaných a ponúkaných bankoviek z obdobia po II. svetovej vojny. A priznám sa, podľa môjho názoru privysokými cenami. Nakoľko na trhu sú najľahšie dostupné, a ich množstvo v skladoch oboch národných bánk (ČNB a NBS) asi nikto nevie presne. Ale určite je ich dosť na ďalších pár rokov.
Naopak niektoré prvorepublikové (II. emisia) bankovky sa ponúkali za primerané ceny, v pomere ich vzácnosti a zachovalosti.
Na záver pár fotografii, na priblíženie atmosféry výstavy.2 komentáre:

 1. Dobrý večer Zoltán,

  pekný blog. Dúfam, že ste nakúpil na BZD dobre ;), nech sa Vám ďalej darí.

  MD (notafilie)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Zdravím Matej,
  ďakujem za prianie. V celku som bol spokojný s BZD. Podarilo sa niečo zohnať aj do zbierky (aj vďaka Vám), ale niečo aj na výmenu.

  OdpovedaťOdstrániť